Úvaha druhá

Bežný užívateľ alebo ako zošedivieť na počkanie?

Bežný užívateľ. Čo je to?

S týmto pojmom sa stretávame pomerne často, v rôznychnávodoch, recenziách, článkoch... Nik, ale nedefinuje pojem bežný užívateľ. Ak budeme pátrať ďalej a hlbšie sa zamyslíme, prídeme na to, že dnešného bežného užívateľa definujú rôzne zdroje dvojakým spôsobom:

  • na tých čo musia vedieť všetko, aby sa niekam pohli
  • na tých čo nemusia vedieť nič



    Prvá skupina teda predpokladá, že užívateľ, ktorý bude robiť danú postupnosť krokov má také isté znalosti ako autor. Druhá skupina naopak predpokladá, že užívateľ nevie nič a tak ho vedie postupnosťou krokov. Obe predstavy sú však mylné!Prečo? Preto, že bežný užívateľ, je najrozšírenejším užívateľom. je to užívateľ predstavujúci cca 98% populácie. Teda ktosi, kto pasívne využíva technické a iné prostriedky súčasnej doby. Znamená to teda, že bežný užívateľ ako medzičlánok, na ktorého sa odvolávajú odborní užívatelia, má už isté znalosti, alebo aspoň informácie o tom ako sa daný prostredok používa, alebo čo od neho možno očakávať. Naopak nie je to užívateľ, absolútne znalý. Teda to nie je ktosi, kto ma v danom obore i keď možno nie v danej oblasti široké vedomosti, teda také, ktoré presahujú rámec na úrovni všeobecne známych poznatkov.

    Ako naň ?

    Hlavne pomaly! Majme na mysli, že to nieje profík a teda, že veci treba vysvetliť postupne a zreteľne, avšak na druhej strane užívateľa netreba podceňovať, nakoniec nieje to cvičená opica, ale inteligentná bytosť, ktorá vie podľa návodu vyriešiť aj čosi s čím sa ešte nestretla, prípadne niečo si dotvoriť, domyslieť... Je tu však ešte jeden problém. Aj bežných užívateľov je možné rozdeliť do rôznych skupín. Napr. podľa veku, času stráveného pri danom prostriedku (v našom prípade pri počítači), ... Bežný užívateľ je však aj "tester", ktorý sa dokáže vyhrabať z problémov sám, teda aspoň si to o sebe myslí, ale jeho pokusy môžu dopadnúť už horšie. Je tu aj druhý extrém - človek, ktorý sa bojí čokoľvek skúšať a má totálny rešpekt pred všetkým čo je nové, zvlášť pred technikou a nehovoriac o počítačoch. Je to človek rôznych vekových skupín, hýriacich nedočkavosťou a bažiaci po objavovaní nového.

    Ako teda pri ňom nezošedivieť na počkanie?

    V prom rade je treba sa obklopiť riadnou dávkou trpezlivosti a počítať aj s nemožným. Musíme počítať s tým, že takýto človek kľudne vymaže "nepotrebnú" zložku (ako napr. windows, či program files...), alebo len chce vedieť ako to tam vnútri vyzerá a tak doslova rozoberie celé pc (koľkí si trúfnete ho správne poskladať? :-)

    Ak si to teda celé zhrnieme, tak

  • bežný užívateľ vie všetko, alebo nič
  • rád experimentuje, alebo úplne bojí
  • jeho zástupcovia sa nájdu vo všetkých vekových skupinách
  • je to tester, ktorý sa vyhrabe zo všetkýh problémov, alebo ich naopak aktivuje

  • Skrátka bežný užívateľ je každá neodborná osoba, ktorá využíva technické prostriedky - počítače a má z danej oblasti rôzne úrovne vedomosti, navyše je zastúpená vo všetkých vekových kategóriach.

    Preto bacha a očákavajte neočakávané!


    A tomu prispôsobte výklad, očakávania, rady, texty, proste všetko tak, aby takýto "bežný užívateľ, s ktorým sa denno denne stretávame, a ktorého radi používajú aj rôzne periodiká, ktoré od neho očákavajú raz to, raz ono, mohol bez problémov a strachu zvládnuť daný problém. Iba tak vás neprekvapí nič, čo dokáže spôsobiť bežný užívateľ.

    -- jegr --


    Blogáčik