Podľa historických prameňov bol svätý Valentýn, alebo tiež Valentin, rímsky kňaz a doktor, žijúci v Ríme v 3. storočí n. l. za vlády cisára Marka Aurélia Claudia. Duševná choroba priviedla cisára k myšlienke zrušiť manželstvo, lebo ženatých mužov nepovažoval za dobrých bojovníkov. Svätý Valentín však pokračoval v sobášení mladých mileneckých párov, za čo bol zatknutý a uväznený.

Pretože sa nehodlal vzdať svojho kresťanského zmýšľania, bol mučený a potom popravený. V čase pobytu vo väzení sa ale zamiloval do slepej dcéry žalárnika, ktorú vyliečil a tesne pred smrťou jej poslal vyznanie lásky, ktoré končilo slovami:" Od  Tvojho Valentína." Písal sa 14. február roku 269.

Prvá Valentínka, blahoželanie z lásky, sa objavila v 15. storočí. Z londýnskeho väzenia ju svojej manželke poslal Charles, vojvoda Orleánsky. Komerčné využitie však Valentínky našli až začiatkom 19. storočia, kedy sa začali vyrábať a tlačiť.

Začiatku mali blahoželania podobu papierových "čipiek", boli zdobené malými kúskami skla, strapcami alebo suchými kvetmi. V priebehu rokov sa menili a vyvíjali až do súčasnej podoby.      Dnes znamená 14. február - deň Svätého Valentína - jedinečnú príležitosť ako vyjadriť svojim blízkym svoju lásku,  priazeň a priateľstvo. Poslať blahoželanie znamená urobiť radosť niekomu, koho máme radi, koho si vážime a kto pre  nás veľa znamená.

Či už je to partner, tajná láska, rodičia, súrodenci alebo priatelia, s ktorými sa cítime dobre. Sú to ľudia, s ktorými sa bežne stretávame, ale väčšinou  zabudneme na to, aby sme im povedali, čo k nim cítime a ako sú pre nás v živote dôležití.

Valentínka mamičke, otcovi, sestre či bratovi, dcére, starej mame, manželke či manželovi, dobrej kamarátke či pani  učiteľke je presne tým, čo poteší a zahreje pri srdci.  Je to jedinečné prekvapenie, na ktoré sa nezabúda.